Amazon’da Affiliate Marketing Yaparak Para Kazanan Örnek Siteler

 

Amazon’da affiliate marketing yaparak nasıl para kazanıldığını anlatmak için daha önce çok önemli bir yazıyı paylaşmıştık. Amazon affiliate kazanç sisteminin nasıl işlediğini, affiliate linklerin çalışma mantığını öğrenip ürün seçimi konusunda etkili taktikler vermiştik.

Sırf bu taktiklerin bile ürün seçimi konusunda size çok fazla şey katacağı kesin… Doğru ürün seçimi, affiliate marketing yaparak para kazanmanın kilit noktalarından biri. Ve bu noktada iyi araştırma yapıp satma potansiyeli yüksek olan ürünleri belirlemezseniz kuracağınız altyapı çöp olabilir.

Evet, ürün seçimi bizim için bu kadar önemli… Ürün seçiminin dışında diğer önemli konuysa uygulanacak pazarlama stratejisidir. Hangi stratejiyi izleyerek çalışma yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız muhtemelen koca okyanusun içinde yönünü bulmaya çalışan rotasız bir gemi olacaksınız. Ve sonunda çuvallayacaksınız.

Bir önceki yazıda da anlattığımız gibi Blog, Facebook, İnstagram, Youtube, Adwords gibi kanalları birlikte kullanmanız gerektiğini bilirseniz ve ürünleri satmak için uygulayabileceğiniz en etkili stratejinin İçerik Pazarlaması (Content Marketing) yapmak olduğunu bilirseniz daha en başından izleyeceğiniz rota elinizde olur.

Ve çuvallama ihtimaliniz olmaz… Doğru yapıldığında işe yarayan bir strateji olduğunu, affiliate marketing ve dijital pazarlama sektöründe harcadığımız 6 yıllık süre boyunca defalarca gördük.

İçerik pazarlaması stratejisini uygulamaktan asla vazgeçmedik. Dünya üzerinde bu stratejiyi uygulayan en başarılı affiliate bloglarını bu yazımızda sizinle paylaşacağız. Bu tür özel bilgileri başka hiçbir Türkçe kaynakta bulamayacağınızı size garanti ediyorum. 🙂

Bu özel bilgileri öğrenmeden önce, daha hazırlamış olduğumuz “Amazon Affiliate Marketing Kılavuzu” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Eğer okumadıysanız bu link üzerinden okuyabilirsiniz.

Amazon’da affiliate marketing yapan büyük oyuncuların sitelerini tek tek analiz edeceğiz. Fakat önce Amazon’da affiliate marketing yapmak için dikkat etmeniz gereken kurallardan bahsetmek istiyorum.

 

Amazon Affiliate Blogları Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar:

 

Amazon’da affiliate marketing yaparken aşağıdaki kurallara mutlaka uymanız gerekiyor:

 • Kuracağınız blog açık seçik seksüel içeriklere sahip olmamalı.
 • Şiddet içerikli içerikler bulunmamalı.
 • Blogunuzda kullandığınız pazarlama sloglanları gerçekçi olmalı.
 • Başkalarının ürettiği içerikler izinsiz kullanılmamalı.
 • Affiliate linklerinizi yanlışlıkla sıfırlarsanız komisyon kaybedebilirsiniz.
 • Eğer sınırlı bir süre geçerli olan bir promosyon yapıyorsanız indirim sona erdiği zaman bu promosyon bilgisi web sitenizden kaldırılmalıdır.
 • Amazon’da listelenen ürünlerin fiyatlarını blogunuzda manuel olarak yazmamalısınız. Sadece ürün bilgilerini otomatik çeken bir yazılım kullanabilirsiniz. Ürün fiyat bilgisinin bu şekilde el ile girilmesine izin verilmemektedir.
 • Blogunuza gelen ziyaretçilere Amazon ile iş birliği içinde olduğunuzu açıkça belirtmelisiniz.

Bu kurallara dikkat ederseniz Affiliate hesabınıza kimse dokunmaz. Ve her ay düzenli olarak Amazon’dan para kazanmaya devam edersiniz. Fakat Amazon kurallarını ihlal ederseniz affiliate hesabınız askıya alınabilir. O nedenle affiliate marketing işini ciddiye alarak yapmak zorundasınız. Hayal kırıklığına uğramak istemiyorsanız…

(Önemli Bilgi: Affiliate marketing yapmak için şirket olduğunuzu beyan etmek zorunda değilsiniz. Şirket sahibi olmadan bireysel satıcı olarak da affiliate marketing yapabilirsiniz. Fakat kazancınız süreklilik arz etmeye başladıktan sonra artık bir muhasebeciyle görüşmenin vakti gelmiş demektir.)

Amazon’da ürün seçimini yaptıktan sonra bir affiliate tanıtım blogu kurmanın vakti geldi demektir… Bu konuda sıkça aldığım bir soruyu sizinle paylaşmak istiyorum:

“Google Blogger altyapısını kullansam olur mu?”

Affiliate marketing yapmak isteyen fakat bir web sitesi kurmak için sahip olmanız gereken hosting ve domain ücretlerini ödemek istemeyen kişiler bu soruyu sıkça soruyor.

Cevabım şudur:

Google Blogger altyapısını kullandığınız zaman kuracağınız altyapıyı tamamen Google firmasının şevkatli kollarına teslim etmiş oluyorsunuz. Ve bu tarz siteler kullanıcı tarafından amatör bulunduğu için satış oranları oldukça düşük oluyor.

Bunun yerine her zaman WordPress altyapısını kullanarak bütün kontrolün sizde olduğu profesyonel bir web sitesi kurmanızı tavsiye ediyorum. Bloglarınızı WordPress ile kurarsanız üzerinde her türlü değişikliği yapma fırsatınız olacak ve bütün kontrol de sizde olacak.

Blogger altyapısıyla çalışma yaptınız diyelim. Güzel de kazançlara ulaştınız… Fakat bir gün Google bu altyapısını kapatmaya karar verdi. O zaman yıllarca verdiğiniz emekler boşa gitmez mi?

Bu işlere girecekseniz uzun vadeli düşünüyor olmanız lazım. Ve Blogger altyapısının bu handikapları size yıllar boyunca para kazandıracak bir altyapı kurma hedefinizin önünde büyük bir engel. Yarın öbür gün ne olacağı hiç belli olmaz.

“Ben ısrarla Blogger altyapısını kullanacağım!” Diyorsanız en azından bir domain satın alıp Blogger domain yönlendirmesi yapın. Bu konuyla ilgili internet üzerinde kaynak bulabilirsiniz.

Bu işi ciddi olarak yapacaksanız WordPress kullanmak zorundasınız. Bu kadar kısa ve net…

Şimdi Amazon’da affiliate marketing yapan büyük siteleri detaylı olarak inceleyeceğiz. Bu sitelerin uyguladığı içerik pazarlaması stratejilerini öğreneceğiz. Kemerleri bağlayın. 🙂

 

1-) Thewirecutter.com (Küçük alet, alet edevat, ve elektronik eşya incelemeleri)

 

 

Bu web sitesi 2011 yılında Brian Lam tarafından kuruldu. Gizmodo firmasında içerik yöneticisi olan Brian firmanın geleneksel tanıtım yöntemlerinden sıkıldığı için yeni bir girişim başlatmış.

Genellikle ürün satın alma konusunda rehber niteliğinde yazılar hazırlayan bu blog 2016 yılında New York Times tarafından satın alındı. Yapılan hesaplara göre sadece 2016 yılının Ekim ayında, affiliate marketing kazanç modeli ile 30.000.000$’ın üstünde para kazandırdı.

Aylık ziyaretçi trafiği 8.6 milyon olan bu blog dünya üzerindeki en başarılı affiliate bloglarından biridir.

İçerik Stratejisi Nedir?

 • Wirecutter blogunun başarısını görmek için herhangi bir ürünle ilgili yaptığını inceleme yazısına göz atmanız yeterlidir. En başarılı ürünleri belirleyerek bu ürünlerle ilgili eğlenceli testler yapar. Her içeriğinin viral yolla yayılma hızı çok yüksektir.
 • Örnek vermek gerekirse; “30$ Fiyatın Altındaki En İyi Kafa Üstü Kulaklık Modelleri” gibi bir yazı paylaştığında bu listede gerçekten kullanıcıların hoşuna gidecek en iyi ürünler listelenir.
 • Alet edevat ve elektronik kategorisindeki ürün inceleme yazılarıyla popülerdir.
 • Bir ürün inceleme yazısı hazırlandığında bu içerik ürünleri yüzeysel değil derinlemesine inceler.
 • İçeriklerinin yorum sayısı her zaman çok yüksektir. 100’lerce hatta 1000’lerce yorum alan ürün inceleme yazıları vardır.
 • Kardeş siteleri olan The Sweethome ile ev ürünleri konusunda da piyasayı domine etmiştir.

Para Kazanma Stratejisi Nedir?

 • Wirecutter sitesinin bu kadar başarılı olmasındaki en büyük faktörlerden biri ürünleri objektif bir şekilde incelemesidir. Bu şekilde okuyucuya güven duygusu veriyor.
 • Daha çok Amazon Affiliate Programından para kazanıyor. Bunun yanında perakendecilerden ve Skimlinks Ortaklık Programından da kazanç sağlıyor.

Siteyi buradan inceleyebilirsiniz.

 

2-) Lucieslist.com (Bebek ürünleri incelemeleri)

 

 

Bu web sitesi bebek ürünleri hakkında bilgiler veriyor. Bebek ürünleriyle ilgili anahtar kelimelerde Google arama motoru sıralamalarında önemli bir konuma sahip. İçerik ve trafik sayısı olarak sektörün önde gelen bloglarından… Aylık 214.000 ziyaretçi trafiğine sahip.

İçerik Stratejisi Nedir?

 • Bu web sitesinin en etkili pazarlama stratejisi e-mail marketing… Siteyi açtığınız anda karşınıza bir “Kayıt Ol” alanı geliyor. Sizi hızlı bir şekilde e-mail listesine almaya çalışıyor.
 • Kayıt formunda bebeğin doğum günü ve ikiz olup olup olmadığı gibi bilgiler de talep ediyor. Bunun amacı kullanıcıya daha odaklı içerikler sunabilmek… Bu blog müşteri satışa nasıl dönüştürülür gerçekten iyi biliyor.
 • Tüm bunlar kaliteli blog yazılarıyla birleştiğinde ortaya böyle kaliteli bir affiliate blogu çıkmış.
 • Gönderdiği e-postalarda çoğunlukla bilgi sunuyor ve ürün tanıtımı yapıyor.

Para Kazanma Stratejisi Nedir?

 • Amazon, Diaper.com, Giggle ve daha farklı affiliate programlar üzerinden kazanç sağlıyor.
 • Ürünlerini sattığı firmalarla sıkı bir ilişki içinde olduğunu okuyucusuna hissettiriyor.
 • Bu sıkı ilişki kolayca hissedildiği için reklam alan bir blog gibi görünmüyor.
 • Güvenilirlik oluşturmak için okuyucuya değerli bilgiler sunuyor. Ve bununla birlikte ürün incelemeleri yapıyor.
 • Sadece bağlı olduğu firmalar ve bir e-kitap satışı üzerinden kazanç sağlıyor.

Siteyi buradan inceleyebilirsiniz.

 

3-) Smartpassiveincome.com (Blog yazarlığı, online iş ve pasif gelir sektörü)

 

 

Affiliate marketing piyasasında olan ve bu kazanç modeli üzerinden güzel kazançlar elde eden birçok kişi eminim ki bu blogu biliyordur. Yurtdışındaki en başarılı affiliate bloglarından birisi Pat Flynn’e ait.

Pat dünyanın önde gelen bloggerlarından… Uzmanlık alanı blog yazarlığı, pasif gelir modelleri ve affiliate marketing. Reklamcılıktan sponsorluğa kadar farklı kazanç metodları kullanıyor. Bunun yanında kendi ürünlerinin de satışını yapıyor.

Blogunun trafiği aylık 885.000 ziyaretçi seviyesinde…

İçerik Stratejisi Nedir?

 • Pat Flynn’in blogunu başarıya ulaştıran en önemli faktör, düzenli olarak taze içerik üretmesi. Her hafta kendi online işini kurma yolculuğu sırasında öğrendiği yeni bilgileri okuyucularıyla paylaşıyor.
 • Podcast adınız verdiğimiz ses kayıtları üretmeyi çok seviyor. Bu alanda diğer bloglardan açık ara önde… Bloggerlığı farklı bir seviyeye çıkarmış. Bu adamın yaptıkları kesinlikle örnek alınmalı.
 • Ayrıca video içerik üretmenin bir markayı tanıtmak için ne kadar önemli olduğunun farkında. Bu nedenle Youtube üzerinden de aktif olarak yeni video içerikler paylaşıyor.
 • Kendi yazmış olduğu kitaplar var.

Para Kazanma Stratejisi Nedir?

 • Pat Flynn her ay elde ettiği pasif gelirlerin rakamlarını ve bu gelirlerin nereden geldiğini okuyucularıyla paylaşıyor. Son bir yıllık kazancına bakacak olursan 2.2 milyon dolar olduğunu görüyoruz.
 • Ürün inceleme yazıları paylaşıyor ve affiliate marketing yapıyor.
 • E-mail marketing stratejisini etkili bir şekilde kullanıyor.
 • Online marketing taktikleri verdiği kaliteli video içerikler hazırlıyor.
 • Diğer online kazanç bloglarıyla ve otoriter sitelerle yakın ilişkiler geliştiriyor.
 • Gelir kaynaklarını mümkün olduğunca çeşitlendiriyor.

Siteyi buradan inceleyebilirsiniz.

 

4-) Nootriment.com (Supplement incelemeleri)

 

 

Aylık 985.000 trafiğe sahip olan bu site Supplement (Besin Takviyesi) ürünleriyle ilgili inceleme yazıları paylaşıyor. Ürün inceleme yazılarıyla etkili bir şekilde affiliate marketing yapıyor.

İçerik Stratejisi Nedir?

 • Supplementlerin birbiriyle kıyaslandığı içerikler üretir.
 • “X Supplementi Zararlı mıdır?” gibi satışa dönüşme ihtimali yüksek anahtar kelimelere çalışır.
 • Supplementlerin faydaları, önerilen dozları ve ne kadar sürede etki gösterdiklerini anlatır.
 • Yazının içinden ürünle ilgili bağlantıya tıkladığınızda genellikle Amazon’a yönlendirir.

Para Kazanma Stratejisi Nedir?

 • Supplementler büyük bir kar marjına sahiptir. Özellikle de tedarik edip satıldığında…
 • Bu nedenle Nootriment üreticilerle doğrudan komisyon anlaşması yaparak daha normal rakamlardan daha fazla komisyon alır.
 • Daha yüksek komisyon oranları alması daha fazla gelir elde etmesi anlamına gelir.
 • Ana stratejisi her profesyonel affiliate blogunda olduğu gibi kaliteli içeriklerle Google üzerinden organik trafik çekmektir.

Siteyi buradan inceleyebilirsiniz.

 

5-) Websitebuilderexpert.com (Web sitesi kurulum platformu incelemeleri)

 

 

Aylık 760.000 trafiğe sahip bu blog web sitesi kurulum platformları hakkında bilgiler veriyor. Bu konuda ürettiği içeriklerin içine ortaklık kurduğu firmaların ürünlerini affiliate link olarak ekliyor.

Para Kazanma Stratejisi Nedir?

 • Wix, Squarespace, Weebly, Site123, GoDaddy, Shopify gibi farklı web sitesi ve e-ticaret kurma platformlarını kıyaslar. Bu firmaların avantajlarından ve dezavantajlarından bahseder.
 • Blog ürün inceleme yazılarıyla doludur. Affiliate marketing kazanç modelinin ne kadar etkili bir şekilde uygulandığını kolayca fark edebilirsiniz.
 • Web sitesi kurma platformlarına kayıt sayfasına yönlendiren affiliate linkler vardır.

Siteyi buradan inceleyebilirsiniz.

Yurtdışında affiliate marketing yapan başarılı blogları bu yazımızda ayrıntılı olarak inceledik. Bu blog örneklerini her yerde bulamazsınız. Bulsanız da hangi stratejiyi uyguladıklarını anlayamazsınız.

Fakat bu yazımızda hiçbir Türkçe kaynakta bulamayacağınız bu değerli bilgileri birlikte öğrenmiş olduk. Artık affiliate marketing kazanç modeli konusunda çok daha bilgilisiniz…

Eğer bu kazanç modelini daha profesyonel bir şekilde uygulamak isterseniz BURADAN e-kursumuzu inceleyebilirsiniz. Ve son olarak yazımızı beğendiyseniz, bu değerli bilgileri online iş sektörüne ilgi duyan arkadaşlarınızla aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak paylaşabilirsiniz.

Sonraki yazımızda görüşmek üzere…

 

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing (satış ortaklığı) online kazanç modeli hakkında çok önemli bilgiler verdiğim, 4 bölümden oluşan özel bir ücretsiz video serisi hazırladım.

Bu özel video serisine kaydolduğunda, affiliate marketing kazanç modelini uygulamaya başlamak için ihtiyacın olan en özel bilgileri öğrenmiş olacaksın.

Kendi online işini kurmaya başlamak için atman gereken ilk adım bu videoları izlemek…

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!