Amazondan Para Kazanmak İçin İhtiyacınız Olan En Etkili Taktikler!

 

Yurtdışında özellikle de Türkiye’de pek çok kişi geçimini internet üzerinden elde ettiği kazançlarla sağlıyor. Kimileri interneti kendi işinin yanında ek gelir elde etmek için kullanırken, kimileri benim gibi tam zamanlı olarak internet üzerinden çalışıyor.

Ve bütün kazancını internet üzerinden yaptığı satışlar üzerinden elde ediyor.

Amazon, Clickbank veya başka bir platform hiç fark etmez… Nerede çalışma yapıyor olursanız olun blog yazarlığı yaparak ürünlerle ilgili, müşteriye değer katan içerikler üretme stratejisinin işe yaradığını bilmenizi istiyorum.

Facebook, İnstagram, Youtube, Adwords reklamları tabi ki çok önemli…

Ücretli trafiğin internet üzerinden para kazanmak için önemli derecede etkili olduğu gerçeğini göz ardı edemem… Ama bütün bunlardan önde gelen strateji her zaman ürünlerle ilgili tanıtıcı blog içerikleri üretmektir.

Satış ortaklığı yaparak internet üzerinden her ay düzenli olarak 1000’lerce TL kazanan kişileri incelerseniz çok iyi birer blog yazarı olduklarını görürsünüz.

Çünkü pazarlama stratejileri arasında en başarılı sonuçlar alınan; “Content Marketing” denilen, türkçe karşılığı “İçerik Pazarlaması” olan stratejidir.

Online platformda ürün satışı yapmak ve başarılı sonuçlar almak istiyorsanız müşteriyi doğrudan ödeme sayfasına yönlendirerek;

 • “Hemen Ürünü Satın Alın”
 • “Ödeme Yaparak Ürüne Sahip Olun”
 • “Bu Ürünü Çok Seveceksiniz”
 • “Kredi Kartıyla 12 Taksitle Ödeme Yapın”

Gibi satın almaya zorlayıcı ifadeler kullanamazsınız. Eğer bu şekilde gelen müşteriye kaliteli içerikler sunmadan, ürünü yeterince tanıtmadan size ödeme yapmasını beklerseniz sonunda hüsrana uğrarsınız.

Hiç kimse hakkında yeterince bilgi sahip olmadığı bir ürünü satın almak istemez… Müşteri ürünle ilgili kaliteli bir şekilde hazırlanmış içerikler görmek ister. Ürün sahibinin veya ürünler için affiliate marketing yapan kişinin hazırlamış olduğu kaliteli blog içeriklerini okumak ister.

Youtube videolarıyla ve sosyal medya paylaşımlarıyla etkileşime girmek ister. Belki ürünü satın almaya ikna olur fakat aklında kalan son bir soru için sizinle iletişim kurmak ister.

Kısaca sizin, paylaştığınız bilgiler aracılığıyla kendisine değer katmasını ve bir problemi varsa onu çözmenizi bekler. Bunları yapmanın en basit yolu ise içerik pazarlamasıdır.

Öncelikle bu konuda anlaşalım… Uygulayacağımız stratejinin ne olduğu konusunda hemfikir olduğumuza göre artık Amazon’da Affiliate Marketing konusunun detaylarına inmeye hazırız demektir.

Bu arada Affiliate Marketing konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz şu yazımızı okumanızı şiddetle öneririz: Satış Ortaklığı Yaparak İnternetten Her Ay 1000’lerce TL Para Kazanmanın Sırları

Ve tabiki sadece mail listemize kayıt olan kişilerle paylaştığımız 4 bölümlük özel ücretsiz video serisini izlemenizi… Buradan ücretsiz video serisini inceleyebilirsiniz.

 

Amazon Affiliate Marketing Programı Nasıl İşliyor?

 

 

Amazon piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşmış devasa bir e-ticaret şirketi… Türkiye ile birlikte toplamda 15 ülkede faaliyet gösteren bir e-ticaret devi. Amazon şirketinin faaliyet gösterdiği ülkeler:

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Kanada
 • Meksika
 • Almanya
 • İngiltere
 • Hollanda
 • Japonya
 • İtalya
 • Hindistan
 • Fransa
 • Çin
 • Brezilya
 • Avustralya
 • Türkiye

(NOT: Amazon Türkiye yeni bir oluşum olduğu için affiliate marketing kazanç modelini henüz kullanıcılarına sunmadı. İlerleyen günlerde neler olur göreceğiz.)

Aynı zamanda affiliate marketing kazanç modelinin dünya üzerinde bu kadar popüler olmasını sağlayan da yine Amazon’un ta kendisi.

Affiliate marketing reklamcılık modeli Amazon tarafından 20 yıldır kullanılıyor ve Amazon ürünleri için çalışma yapan yüz binlerce belki milyonlarca affiliate var… Siz de Amazon Affiliate Programına kaydolarak, hayatını Amazon üzerinde affiliatelik yaparak elde ettiği kazançlarla sürdüren girişimciler grubuna dahil olabilirsiniz.

Amazon üzerinden para kazanma sistemi oldukça basittir… Amazon pazar yerinde satılan ürünler arasından bazı ürünler seçersiniz ve bu ürünleri internet üzerinde pazarlarsınız. Amacınız ürünleri satın alma potansiyeli olan kişilere ulaşmak ve onları ürünün satıldığı sayfaya yönlendirerek satın alma işlemini gerçekleştirmelerini sağlamak.

Ürün seçimi yaparken herhangi bir kısıtlamayla karşılaşmazsınız. Dilediğiniz sayıda ürün seçebilir ve dilediğiniz ürün için affiliate marketing yapabilirsiniz. Birazdan ürün seçimi konusunda uygulayabileceğiniz önemli taktikleri sizinle paylaşacağım. Fakat öncesinde Amazon Affiliate Programına kaydımızı yapmamız gerekiyor.

Affiliate kaydınızı buradan yapabilirsiniz: affiliate-program.amazon.com

Kaydınızı tamamladıktan sonra e-mail adresinize bir doğrulama e-postası gelecek. Amazon Affiliate Programına katılmak istediğinizi onayladığınızda birçok faydalı aracın yer aldığı affiliate paneline giriş yapabiliyorsunuz.

Affiliate paneline giriş yaptıktan sonra sıra satışını yapmak istediğimiz ürünler için bize özel verilen affiliate linkleri almakta… Amazon affiliate marketing kazanç modeli affiliate linkler üzerinden işlemektedir.

 

Neden Affiliate Linkler Kullanılır?

 

Affiliate olarak bizim görevimiz, seçmiş olduğumuz ürünleri satın alma potansiyeli olan insanlara Google, Facebook, İnstagram veya Youtube gibi platformlar üzerinden erişerek onları ürünün satış sitesine yönlendirmek.

Bu şekilde yönlendirdiğiniz kişi ürünü satın aldığında, Amazon’un bu kişinin sizin aracılığınızla ürünü satın aldığını bilmesini sağlayan şey nedir?

AFFİLİATE LİNK… Bir müşteri ürünün satış sitesine sizin affiliate linkiniz üzerinden gitmelidir. Amazon affiliate marketing sistemi bu şekilde işler. Müşteri sizin affiliate linkinize tıkladığı anda tarayıcısına bir Cookie (çerez) atılır.

Amazon’a yönlendirdiğiniz kişi alışveriş yaptığında bunun bir affiliate satışı olduğu ve son tıklanan affiliate linkin sizin linkiniz olduğu görülür. Bunu sağlayan şey, kullanılan gelişmiş bir affiliate yazılımıdır.

 

 

Son affiliate tıklamasının sizden geldiği tespit edildiğinde Amazon size %10’a varan komisyonlar öder. Bu komisyon oranları ürün kategorilerine göre değişmektedir. Fiziksel ürün satacağınız için komisyon oranları bu seviyededir.

(NOT: Clickbank gibi platformlarda satılan e-kitap, online kurs gibi dijital ürünlere affiliate marketing yaparsanız alacağınız komisyon oranları ortalama %75 oranında olacaktır.)

Clickbank konusunda hazırladığımız şu yazıları da okumanızı tavsiye ederiz:

Affiliate link sistemini de anladığımıza göre artık ürün seçimi konusuna geçebiliriz.

 

Amazon’da Ürün Seçimi Nasıl Yapılmalı?

 

Amazon’da hangi kazanç modelini uyguluyor olursanız olun… İster affiliate marketing, ister FBA, isterseniz Dropshipping… Ürün seçimini doğru yapmak zorundasınız. Yapacağınız yanlış ürün seçimleri kuracağınız bütün altyapının daha en başından çöpe gitmesine neden olabilir.

Doğru ürün seçimi yapmak internet üzerinden para kazanmanın kilit noktalarından biridir. Satma potansiyeli yüksek olan, aynı zamanda rekabetin çok yüksek olmadığı ürünleri seçmek sizin mantıklı olacaktır.

Evet, ürünün fazla sayıda satılması önemli. Ama unutmayın ki bir ürünün satış sayısı ne kadar yüksekse o kadar fazla kişi aynı piyasada rekabet ediyor demektir. Dolayısıyla ürünün ne kadar satıldığı verisinin yanında rekabet oranı da bizim için önemli.

Bu oranların dengeli olduğu ürünleri seçmek başarılı olma ihtimalinizi arttıracaktır.

Ürün seçimi yaparken kullanabileceğiniz bazı etkili araçlar var. Bu araçları kullanarak ürün seçimi aşamasını kolaylaştırabilirsiniz:

 • JungleScout – Amazon’da satış yapmak isteyenlere yardım etmeyi amaçlayan bir yazılımdır. Sıkça satılan ürünleri tespit etmek ve ürünlerin rekabet hacimlerini görmek için harikadır. Amazon FBA veya Affiliate Marketing yapmanızın bir önemi yoktur. Her türlü analiz ihtiyacınıza yanıt verecek bir programdır.
 • Ahrefs – Affiliate marketing yapmayı düşündüğünüz ürünleri hedefleyen anahtar kelimeleri tespit etmenizi sağlar. Satışa dönüşme ihtimali yüksek olan anahtar kelimelerin ayda kaç defa arandığını ve rekabetin hangi seviyede olduğunu bu araç sayesinde öğrenebilirsiniz.
 • Semrush – Bu araç da anahtar kelime analizi yapmak ve satışa dönüşme ihtimali yüksek olan anahtar kelimeleri tespit etmek için kullanılır.

Şunu asla aklınızdan çıkarmayın;

İnternet üzerinden satış yaparak başarılı olmak için birçok kere deneyip yanılmanız gerekir. Zamanla yeni şeyler deneyip hatalar yaparak en sonunda doğru yola ulaşacaksınız. Yeni ürünler için testler yaparak adım adım doğru ürünleri yakalamaya başlayacaksınız.

Sürekli yeni şeyler deneyip başarısız olmaktan korkmayın… Çünkü bu başarısızlıklar sizi ileride başarıya taşıyacak.

 

Ürün Seçimi Aşamasında İşinize Yarayacak Etkili Taktikler

 

1-) Başarılı Affiliatelerin Trafik Yönlendirdiği Sayfaları Keşfedin

 

Affiliate marketing yapmak istiyorsanız ürün seçimi aşaması fazlasıyla vaktinizi alacak. Fakat bazı ufak hinliklerle ürün seçimi aşamasında harcayacağınız bu vakti kazanabilirsiniz. Nasıl mı?

Bunun için yapmanız gereken, affiliate piyasasındaki büyük oyuncuların hangi ürünleri tercih ettiğini öğrenmek. Bu şekilde başarılı kişilerin seçimlerinden faydalanabilirsiniz.

Emin olun bu kişiler ürün seçimi aşamasında birçok farklı analiz yapmış ve en doğru ürünleri tespit etmiştir. Onların bu emeklerinden faydalanabilirsiniz. 🙂

Kendini kanıtlamış ürünleri adım adım nasıl bulursunuz?

 1. Girmek istediğiniz ürün kategorisinde çalışma yapan büyük affiliateleri bulun.
 2. Web sitelerini Ahrefs aracında analiz edin.
 3. Siteden dışarı çıkan linklere tıklayın.
 4. En çok linkin hangi ürüne gönderildiğini tespit edin.
 5. Bu şekilde ürünleri, mevcut olan link sayısına göre sıralayın.
 6. Hangi anahtar kelimeler üzerinden linklerin çıktığına bakın.
 7. Son olarak detaylı bir analizle hangi ürünlere çalışma yapıldığını öğrenin.

 

 

Yukarıda görmüş olduğunuz ekran görüntüsünde, MensHealth.com sitesinden Amazon’a giden linkleri görüyorsunuz. Amacı belli ki Amazon ürünleri için affiliate marketing yapmak… Ahrefs sonuçlarında çıkan linklere tıklayarak bu sitede hangi ürünlere çalışma yapıldığını görebilirsiniz.

 

2-) Ürünün Pazar Hacmini Anlamak İçin Amazon Kullanıcı Yorumlarından Faydalanın

 

İnternet üzerinde satılan fiziksel ürünlerin toplamına baktığımızda yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir kazanç hacmi olduğunu görüyoruz. Burada ne kadar büyük bir pazar olduğunu siz düşünün… Buradaki pastadan kendinize pay çıkarmanız zor olmayacaktır.

Ürün seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta, hangi ürünün ne kadar yorum aldığı… Ve bu yorumların kaç tanesinin pozitif, kaç tanesinin negatif olduğudur. Eğer her gün bol miktarda satılan bir ürün varsa ve ürüne gelen yorumlar da pozitif ise bu ürünü çalışma yapılacaklar listesine alabilirsiniz demektir. Tabi ki rekabet ve anahtar kelime analizi yaptıktan sonra…

 

 

Örneğin, bu ürün için yapılan tek bir yorum var… Ve o da olumsuz. Demek ki bu üründen uzak durmalıyız. Bu veri bize bunu söylüyor.

 

3-) Ürünü Amazon Arama Çubuğunda Aratarak Sıralamasını Kontrol Edin

 

Affiliate marketing yapmayı düşündüğünüz ürünün ismini Amazon’da arayın. Ve karşınıza çıkan listeyi kontrol edin. Arama sonuçlarında yukarılarda yer alan ve ortalama 30-50 kullanıcı yorumu almış ürünleri listeniza alın. Bu ürünlere gönül rahatlığıyla çalışma yapabilirsiniz.

Eğer çok fazla kullanıcı yorumu varsa bu ürün çok fazla satılıyor ve aynı oranda rekabet de yüksek demektir. Unutmayın, sizinle birlikte birçok affiliate aynı ürüne çalışma yapıyor olacak. Aşırı yüksek rekabetin içine girmeyin… Rekabetin makul seviyede olmasına dikkat edin.

 

4-) Yiyecek Ürünlerini Analiz Edin (Amazon’da Çok Satan Ürün Kategorisi)

 

Amazon firması AmazonFresh ve Prime Pantry hizmetlerini çıkardıktan sonra yemek kategorisi trendler arasına girdi. Bu konuda araştırma yaparsanız en çok ne tür yiyeceklerin satıldığını öğrenebilirsiniz.

Özellikle sağlıklı yaşam için gereken yiyecek ürünleri müşteriler tarafından ilgi görüyor. Sağlıklı yaşamın İngilizce karşılığı olan “Healthy Foods” kelimesinin Google Trend istatistiklerine bakarsanız 2012’den beri yükselişte olduğunu göreceksiniz.

 

 

Amazon’da affiliate marketing yapmaya karar verdiyseniz sağlıklı yiyecek kategorisinde çalışma yapmayı düşünebilirsiniz. Bunun için yiyeceklerle ilgili kaliteli içeriklere sahip bir blog hazırlamanız yeterli olacaktır.

 

5-) Jungle Scout Kullanarak Doğru Ürünleri Bulun

 

Jungle Scout programıyla hangi ürünün ne kadar satıldığını, son ürün trendlerini ve ürünlerin satış fiyatını bir liste halinde görebilirsiniz. Amazon üzerinde satılan ürünlerle ilgili en kapsamlı verileri burada bulabilirsiniz.

 

 

Jungle Scout programı affiliate marketing yaparken size şu verileri sunacak:

 • En çok satan Amazon ürünleri
 • Hangi ürünün kaç adet sattığı
 • Bir ürün kategorisinde ortalama fiyat
 • Ürünleri ortalama kaç yorum aldığı
 • Hangi üründen kaç tane satarsanız cebinize ne kadar para kalacak?

Bu verilerin hepsine Jungle Scout programını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Ürün seçimi aşamasını geçtikten sonra sıra ürün tanıtım blogumuzu kurmaya geldi. Hatırlarsanız yazının başında bizi başarıya ulaştıracak en etkili stratejinin içerik pazarlaması yapmak olduğundan bahsetmiştim.

Ürünlerin konusuyla ilgili müşteriye değer katacak içerikler hazırlayarak onları adım adım satışa yaklaştıracağız. Bir nevi ziyaretçiye ürünü satın alacağı siteye gitmeden önce ona ön satış (Presell) yapacağız.

Affiliate marketingten her ay düzenli olarak güzel kazançlar elde etmek isteyen biri Presell olayını kavramak zorunda… Diyelim ki siz bir cep telefonu modelini araştırıyorsunuz.

Markasına Xiaomi Mi 8 diyelim… Google’da “Xiaomi Mi 8 Özellikleri” şeklinde bir arama yaptınız ve karşınıza çıkan sonuçlar arasında 1. sırada olana tıkladınız. Satın almayı düşündüğünüz telefon hakkında detaylı bilgiler veren bu yazıyı okudunuz. (Burada okumuş olduğunuz blog, sunduğu bilgi dolu içerikle size değer kattı.)

Ve yazıyı okuduktan sonra bu web sitesi tarafından “Xiaomi Mi 8” model telefonu satın alabileceğiniz Amazon sayfasına yönlendirildiniz. Bu şekilde ürünü satın alma ihtimaliniz daha kolay olmaz mıydı.

Eğer bu blogun verdiği bilgileri öğrenmeseydiniz kafanızdaki soru işaretleri yüzünden belki de ürünü satın almayacaktınız. Fakat bu blog size Presell yaparak satın alma noktasında ikna olmanızı kolaylaştırdı.

Bu blogun da teknoloji ürünlerine affiliate marketing yapan bir blog olduğunu düşünün…

Sanırım ne demek istediğimi anladınız. 🙂

Amazon’da affiliate marketing konusuna başka bir yazımızda, kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu yazı oldukça uzun olduğu için şimdilik burada noktalıyoruz. Eğer affiliate marketing konusunda bir online kursa ihtiyaç duyarsanız buradan e-kursumuzla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak bu değerli bilgileri sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz. Şimdilik görüşmek üzere…

 

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing (satış ortaklığı) online kazanç modeli hakkında çok önemli bilgiler verdiğim, 4 bölümden oluşan özel bir ücretsiz video serisi hazırladım.

Bu özel video serisine kaydolduğunda, affiliate marketing kazanç modelini uygulamaya başlamak için ihtiyacın olan en özel bilgileri öğrenmiş olacaksın.

Kendi online işini kurmaya başlamak için atman gereken ilk adım bu videoları izlemek…

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!