Clickbank Para Kazanma Rehberi: Günde 200$ Para Kazan!

 

Affiliate marketing kazanç modeli üzerinden para kazanmak isteyen neredeyse herkes Clickbank affiliate ağından haberdar. Affiliate marketing modelinin bu kadar popüler olmasının en önemli sebeplerinden biri şüphesiz ki Clickbank…

İnternet üzerinde affiliate marketing konusunda araştırma yaptığımızda karşımıza çıkan ilk sonuçlar genellikle Clickbank ile ilgili oluyor. Bu affiliate ağında yüz binlerce farklı ürün sahibi kendi ürünleri için satış ortaklığı modelini sunuyor.

Dünya üzerindeki en iyi affiliateler burada çalışma yaparak aylık yüz binlerce bazıları milyonlarca dolar para kazanıyor. Dikkat edersen yıllık demiyorum, aylık… =)

Bazı ürün sahipleri affiliatelere yılda 5.000.000$’dan fazla ödeme yapıyor. Evet, yanlış duymadın yılda 5.000.000$… Burada çok büyük bir pazar var, hayal gücünü zorlayacak seviyede büyük.

Tüm bunları duyduğunda insanın ağzı açık kalıyor. İnsan, “Ben de burada çalışma yapıp para kazanmalıyım!” diye düşünmeye başlıyor. Nasıl düşünmesin ki? Toplamda milyarlarca doların döndüğü bir platform.

Sen de doğal olarak bu büyük pastadan kendine bir pay çıkarmak istiyorsun. Şimdi bunu nasıl yapabileceğini anlatacağım. Bu özel bilgileri öğrenmeye hazır mısın?

 

Clickbank Kazanç Sistemi Nasıl İşliyor? (Affiliate – Vendor İlişkisi)

 

Clickbank platformunu oluşturan iki farklı grup vardır:

 • Vendor: Bu kişiler Clickbank online satış platformunda satılan ürünlerin sahipleridir. Bu ürünler dijital veya fiziksel ürün olabilir. Fakat sistemde yer alan ürünlerin %90’ından fazlası dijital üründür. (E-Kitap, videolu eğitim, üyelik sitesi gibi…) Bu ürün sahipleri ürünlerini tanıtma konusunda desteğe ihtiyaç duyar. Ve Clickbank’a üye olup ürünlerini sisteme ekleyerek affiliate reklamcılık modelini kullanmaya başlar. Kendi ürünlerini tanıtıp satışını yapacak affiliatelere ortalama %75 oranında komisyon sunar. Ürün sahiplerinin bu kadar yüksek komisyon oranları sunmasının nedeni affiliateleri cezbetmek ve 10’larca hatta 100’lerce farklı kişinin kendi ürünlerini tanıtmasını sağlamaktır.
 • Affiliate: Ürün üretmeye gerek duymayan, uzmanlığı dijital pazarlama olan kişilerdir. Ürün sahiplerinin hazırlamış olduğu ürünleri tanıtarak aracı olduğu satış başına ortalama %75 oranında komisyon kazanır. Affiliate marketing yapan birinin temel görevi kendi affiliate linki üzerinden ürünün satış sitesine müşteri yönlendirmektir. Clickbank affiliate yazılımı bir satın alma işlemi gerçekleştiğinde, bu müşteriyi yönlendirenin hangi affiliate olduğunu tespit eder. Ve sistem satışa aracı olan affiliate kimse, otomatik olarak komisyonu ona verir.

Vendor ve affiliate olan insanlar olmasaydı Clickbank da olmazdı. Bu platformun var olmasının neden ürünlerini tanıtacak insanlara ihtiyaç duyan ürün sahiplerinin ve başkalarının ürünlerini pazarlamak isteyen affiliatelerin olmasıdır.

 

Neden Clickbank Affiliate Ağında Çalışma Yapmalısın?

 

Yurtdışı pazarında Clickbank gibi farklı birçok affiliate ağı vardır. (Commission Junction, JVZoo, Amazon gibi…)

Özellikle dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon platformu yerine neden Clickbank platformunu tercih etmeliyiz?

 • Yüksek Komisyon Oranları: Clickbank üzerindeki birçok Vendor affiliatelere %70+ komisyon vermektedir. Bir ürün sahibinin %75 komisyon oranı verdiğini ve ürünün satış fiyatının 100 dolar olduğunu düşünürsek… Aracı olduğun her satış başına 75 dolar komisyon kazanırsın. Ürünler dijital olduğu için tedarik, kargo gibi maliyetler yoktur. Ve bu nedenle ürün sahipleri %75 gibi yüksek komisyon oranları verebilir. Amazon gibi fiziksel ürün satışı yapılan platformlarda komisyon oranı ortalama %10’dur. Arada ne kadar büyük bir fark var, görebiliyor musun?
 • Hızlı Ödeme: Haftalık ve 2 haftalık ödeme seçenekleri sunar. Birçok affiliate ağı 30 günde bir ödeme yapmakta ve kazandığın komisyonları uzun bir süre geçtikten sonra ödemektedir. Clickbank hızlı bir şekilde kazandığın komisyonları hesabına yatırır.
 • Yeni Affiliate Dostu: Affiliate kaydı yaparken birçok affiliate ağı, bir web sitesi veya Youtube kanalı gibi hali hazırda çalışma yaptığın alanları görmek ister. Vendorların koymuş olduğu tanıtım yapma politikalarını ihlal eden affiliatelerin olmasından ve vendorların affiliate ağına olan güveninin kırılmasından çekinir. Clickbank platformunda ise böyle bir durum söz konusu değildir. Hızlı bir şekilde yeni affiliate kaydını gerçekleştirir ve bugünden itibaren ürünlere tanıtım yapmaya başlarsın.
 • Uluslararası Affiliate Platformu: Clickbank, banka hesabına doğrudan havale yöntemiyle affiliatelerine ödeme yapar. Türkiye gibi ülkelerde ise bu ödeme yöntemine izin verilmemektedir. Kazandığın komisyonlar çek olarak adresine gönderilmektedir. Daha sonrasında bankaya gider ve gelen çeki bozdurursun. Fakat Payoneer ödeme sistemini kullanarak Clickbank kazançlarını direk bankadan çekebilirsin. Dolayısıyla Clickbank üzerinden kazandığın komisyonları kendi ülkendeki bankalardan kolayca çekebilirsin.

 

Clickbank Affiliate Ağından Ne Kadar Kazanç Elde Edebilirim?

 

Bu, affiliate marketing yapmaya başlayan hemen herkesin sorduğu bir soru… “Bu işten ne kadar kazanç elde edebilirim?”

Buna vereceğimiz yanıtlar tabi ki kişiden kişiye göre değişecektir. Her işte olduğu gibi bu işte de kimileri ciddi kazançlara erişirken kimileri yapacağı yanlış çalışmalar sonucunda başarısız olacak.

Kimileri her ay düzenli para kazanmanın keyfini çıkarırken, kimileri uyguladığı yanlış stratejiler sonucunda aylar hatta yıllar boyunca doğru düzgün para kazanamayacak.

Ama biz şimdi Clickbank üzerinde affiliatelik yapan ortalama kişiler üzerinden bir analiz yapacağız. Clickbank üzerinde çalışma yapan affiliatelerin satış başına aldığı rakamlar genellikle 20-50 dolar aralığındadır.

Eğer çalışma yaptığın ürünün fiyatı 200 $ ise tabi ki satış başına alacağın komisyon oranı da 150 $ gibi bir rakam olacaktır. Fakat biz ortalama rakamlar veriyoruz.

40 $ değerinde bir ürüne tanıtım yaptığını düşünürsek… Satış başına kazandığın ortalama komisyon 30 $ seviyesinde olacaktır. Eğer günde 200 $ kazanmak istiyorsan her gün 6-7 tane affiliate satışı yaparak bunu başarabilirsin.

Bu satış rakamları ilk bakışta sana çok yüksek görünebilir… Günde 7 satış mı? YOK ARTIK! =)

Ama kurduğun online satış altyapısı belli bir seviyeye geldikten sonra bu satış rakamları gerçekten görülebiliyor. Bazı günler 12-14 satış bile oluyor. Bu nedenle istikrarlı bir çalışma sonucunda bu kazanç rakamlarına ulaşman mümkün.

Fakat bu kazançlara veya bundan daha azına kısa bir süre içerisinde ulaşmayı bekliyorsan, bu konuda seni uyarmam gerekiyor. Yurtdışı pazarında yüzlerce hatta binlerce affiliate aynı ürüne çalışma yapıyor. Ve bu affiliateler ile rekabet edebilmen için çalışmalarını yapıp belli bir süre kuracağın bu altyapıya zaman tanıman gerekiyor.

En basitinden diyelim ki ürünle ilgili bir anahtar kelimede Google üzerinden trafik çekmek istiyorsun. Ve bu konuda çalışma yapıyorsun… Fakat yüzlerce affiliate de aynı anahtar kelimede arama sonuçlarında 1. sırayı hedefliyor.

Bu rekabetten galip çıkabilmek için doğru bir çalışma yaptıktan sonra bu çalışmalarına sonuç vermesi için zaman tanımazsan, bu işten nasıl düzenli para kazanabilirsin?

Sence böyle bir şey mümkün olabilir mi?

“Kısa sürede çok para kazanmak istiyorum!” dediğin zaman gerçek dışı beklentilere girip kendi topuğuna sıkmış oluyorsun. Gerçekleştiremeyeceğin bir hedef koyup neden kendini başarısızlığa sürüklüyorsun.

Günlük 200 $ gibi satış rakamlarına ulaşmak istiyorsan yıllarca doğru strateji uygulayarak çalışma yapman şart. Bunu birkaç ayda başarman mümkün değil. Bu işten güzel kazançlar elde edecek seviyeye gelmek istiyorsan lütfen gerçekçi hedeflerle hareket etmeyi öğren.

 

Clickbank’ta Günde 200 $ Kazanmanı Sağlayacak Strateji Nedir?

 

Clickbank affiliate ağı üzerinden düzenli olarak para kazandıracak bir altyapı kurmak istiyorsan takip etmen gereken 3 aşama var:

 1. Ürün Seçimi
 2. Satış Hunisi (FUNNEL) Kurulumu
 3. Trafik (MÜŞTERİ) Çekmek

Affiliate marketing yaparak para kazanmamızı sağlayacak altyapıyı kurarken bu konulara odaklanmamız şart…

İlk olarak bir ürün seçimi yapmamız gerekiyor. Tanıtacağımız ürüne karar vermeden affiliate marketing yapmamız mümkün değil… Çünkü ortada bir ürün yoksa satış da yoktur.

Pazaryerinden bir ürün seçtikten sonra bu ürünün satışını yapacağımız altyapıyı kurmamız gerekiyor. Buna Satış Hunisi (Sales Funnel) ismini veriyoruz. Bunu yapmamızın amacı ürünle ilgilenmeyen soğuk müşteri adaylarını, ürünü satın alan birer sıcak müşteriye dönüştürmek.

Onları çeşitli aşamalardan geçirerek adım adım satışa yaklaştırmak.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra geriye, kurmuş olduğumuz bu online satış altyapısına müşteri çekmek kalıyor. SEO, Adwords, Facebook ve İnstagram Reklamları, Youtube gibi kanalları kullanarak altyapımıza düzenli olarak trafik akmasını sağlayacağız.

Altyapımıza her gün düzenli olarak müşteri akışı olmasını sağladığımızda,  artık gelecek satışları affiliate panelinden takip etmeye başlayabiliriz. Zamanla daha çok trafik çektikçe günlük yaptığımız satış sayısı artacak ve dolayısıyla günlük 200 $ gibi rakamlar kazanmak mümkün hale gelecek.

 

ÜRÜN SEÇİMİ

 

Ürün seçimi aşamasına gelebilmek için öncelikle Clickbank affiliate ağına kaydolmalıyız.

Buradan affiliate kaydını yapabilirsin.

Clickbank affiliate kayıt işleminin nasıl yapıldığını aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsin.

 

 

Affiliate kaydımızı yaptıktan sonra artık ürün seçimi yapabiliriz… Bu aşamada Clickbank firmasının affiliateler ürün analizi yapabilsin diye sunmuş olduğu Affiliate Marketplace alanını incelememiz gerekiyor.

Bu alanda çeşitli metrikleri kullanarak ürün analizi yapacağız.

Ürünlerin istatistiklerini incelerken karşımıza şu veriler çıkacak:

 • Gravity: Bu değer bir ürünün ne kadar çok satıldığını ve ne kadar fazla sayıda affiliatein ürüne çalışma yaptığını gösterir. Kısacası ürünün ne kadar popüler olduğunun göstergesidir. Yüksek gravity değerine sahip ürünler affiliateler tarafından onay görmüş güvenilir ürünlerdir.
 • Avg %/sale: Bir satışta müşterinin ödediği paranın ne kadarının bizim cebimize girdiğini gösterir. Bu oran ne kadar yüksekse verilen komisyon oranı o derece yüksek demektir.
 • Initial $/sale: İlk satıştan cebimize girecek paranın ne kadar olduğunu gösterir. Birçok ürün sahibi gelen müşteriye farklı ürünler de satmaya çalışır. Ve bu şekilde affiliate de daha fazla para kazanmış olur. Tek seferde müşteriye 2-3 farklı ürün satılabilir. Buradaki değer sadece ilk satıştan gelen paranın miktarıdır.
 • Avg Rebill Total: Bazı ürünlerde müşterilere aylık üyelik paketleri satılır. Rebill, müşterinin ürünü satın aldıktan sonraki süreçte de aylık çeşitli ödemeler yaptığı anlamına gelir. Buradaki değer de bizim bu ödemelerden ekstra olarak ne kadar komisyon alacağımızı gösterir.
 • Avg %/Rebill: Aylık üyelik ödemelerinden gelen paranın yüzde kaçının Affiliate’e verildiğini gösterir.

Bu değerleri nasıl inceleyeceğini öğrenmek istiyorsan aşağıdaki videoyu izleyebilirsin.

 

 

Pazaryerindeki en popüler ürünleri incelediğinde başarılı olmalarının arkasında bazı temel unsurların olduğunu göreceksin. Bu şekilde başarılı ürünlerin arkasında hangi yapıların bulunduğunu anlayabilirsin.

En popüler (BAŞARILI) ürünleri incelediğinde ürün sahiplerinin şu yapıları kullandıklarını fark edeceksin:

 • Video Satış Sayfası (VSL): Etkileyici bir satış videosunun yer aldığı satış sayfası türüdür. Video kullanılarak müşterinin ürünü satın alma ihtimali arttırılır. En çok satan ürünlere baktığında ürün sahiplerinin %90’ının video satış sayfasına sahip olduğunu göreceksin.
 • Güçlü Affiliate Araçları: Ürün sahipleri, affiliatelerin dikkatini çekmek ve onların en etkili şekilde ürünlerini pazarlayabilmesi için çeşitli affiliate araçları sunar. Çeşitli tasarımlar, hazır mail şablonları gibi birçok farklı araç sunulur.
 • Sosyal Kanıt: Clickbank’ta yer alan başarılı ürünleri incelediğinde kullanıcı yorumlarından faydalandıklarını görürsün. Testimonial ismini verdiğimiz kullanıcı yorumları müşterilere güven verir. Ürünün satılma ihtimalini arttırır.
 • Etkili Satış Metni ve Call to Action İfadeleri: Satış sayfasında bir satış metni yer alan ürünlerin metinlerinin çok ikna edici olduğunu göreceksin. Etkileyici hikayeler, ikna edici cümleler, ürünle ilgili kullanıcı yorumları, etkili call to action ifadeleri kullanılarak müşteri ürünü satın almaya ikna edilir.

Clickbank’ta ürün seçimi yaparken yukarıda saymış olduğum özelliklere mutlaka dikkat etmelisin. Bunlara sahip olmayan ürünlerden uzak dur.

Ürünlerin satış sitelerinin nasıl analiz edildiğini öğrenmek istiyorsan bu videoyu izleyebilirsin:

 

 

Ürün seçimi konusunda başarılı olmak istiyorsan şu 5 kurala dikkat et:

 

 • İlk satılan ürünün fiyatı (Initial sale) düşük olsun. (20-50 $ arası)
 • Ürün sahibi affiliate olarak göndereceğin müşteriye 2-3 farklı Upsell yapıyor olsun.
 • Birçok olumlu kullanıcı yorumuna sahip olsun. Bu durum aynı zamanda ürünün iade oranının da düşük olduğu anlamına gelir.
 • Etkili bir video ya da metin halinde bir satış sayfasına sahip olsun. Satış sayfası bir ürünün ne kadar satılacağını belirleyen en önemli faktördür.
 • Gravity değeri 20’nin üstünde olsun. Bu şekilde müşteriler tarafından talep gören ürünlere çalışma yapmış oluruz.

Tüm bu kurallara dikkat ederek doğru ürün seçimini yaptıktan sonra sıra affiliate linkimizi almaya geldi. Şimdi affiliate panelimize giderek seçmiş olduğumuz ürün için affiliate link talep edeceğiz.

Bunun için “Affiliate Marketplace” alanından tanıtım yapacağımız ürüne gelip “Promote” butonuna tıklıyoruz. Ve karşımıza çıkan ekranda Affiliate ID (kullanıcı adımızı) girip affiliate linkimizi alıyoruz. Aşağıdaki videodan afflinkin nasıl alındığını öğrenebilirsin:

 

 

Bu linki web tarayıcısında açtığında ürünün satış sitesine yönlendiğini göreceksin. Ve karşına çıkan satış sayfasının linkine dikkat edersen o sayfanın linkinde senin kullanıcı adının yer aldığını göreceksin.

Afflinkimizi aldıktan sonra artık ürün tanıtımı yapmaya başlayabiliriz. Ama tanıtım yapmaya başlamadan önce affiliate marketing yapmak isteyenlerin %90’ının yaptığı bir hatayı sana anlatmak istiyorum.

İnan bana bu sırrı öğrenmek seni affiliate marketing sektöründe başarıya taşıyacak.

 

Affiliate Marketing Yaparken Seni Başarısızlığa Sürükleyecek Hatalı Strateji

 

Clickbank üzerinde affiliate marketingin nasıl yapıldığı konusunda araştırma yaptığında uygulayabileceğin pek çok farklı taktik veriliyor. Bunların bazıları işe yararken birçoğu kesinlikle işe yaramıyor.

Ve bu işe yaramayan taktiklerin başında, müşteriye ürün hakkında hiçbir bilgi vermeden onu affiliate linkin üzerinden ürünün satış sayfasına yönlendirmek geliyor.

Düşünsene müşteriye satışını yapmak istediğin ürünle ilgili doğru düzgün bilgi vermiyorsun ve onu doğrudan satış sayfasına gönderiyorsun. Sonra da müşterinin ürünü satın almasını bekliyorsun.

Affiliate marketing’te başarıyı getiren en önemli stratejinin satış öncesinde müşteriye ürünle ilgili bilgiler vermek olduğunu bilmeni isterim. Satış öncesi bilgilendirme yaptığında, müşterinin ürünü tanımasını sağladığında o ürünün satılma ihtimalini 5-10 kat arttırmış olursun.

Yıllardır affiliate marketing konusunda yapmış olduğumuz çalışmalar gösteriyor ki satış öncesi bilgilendirme yapmak bu işte başarının kilit sırrı… Ve bu strateji %100 işe yarıyor.

Bu şekilde ürünü tanıtarak müşteriye ürünü satın alması için tavsiye veriyorsun. Müşteri 3. bir kişi tarafından verilen bu tavsiyeden etkileniyor ve ürünü satın alma ihtimali 5-10 kat artıyor.

Çünkü bizim ürünle ilgili vereceğimiz bu tavsiye onun için çok değerli. Bu stratejiyi uyguladığında affiliate marketing kazanç modeli üzerinden para kazandığını kendi gözlerinle göreceksin.

 

Clickbank Affiliate Ağından Kazandığımız Komisyonların Ödenmesi

 

Clickbank üzerinden kazandığın komisyonların ödemesini haftalık veya 2 haftalık olarak alabilirsin. 200$ gibi bir ödeme limiti belirleyerek komisyonlarının miktarı 200$ üzerine çıktığında ödeme yapılmasını sağlayabilirsin.

Clickbank gelirlerini tahsil edebilmek için iki farklı seçenek sunuyor:

 • Direct Deposit: Doğrudan banka hesabına havale yapılır.
 • Çek: Kazançların adresine çek olarak gönderilir. Sonrasında bankaya gidip bu çeki tahsil edersin.

Türkiye’de ikamet eden birinin parasını Direct Deposit yöntemiyle çekebilmesi malesef mümkün değil. Clickbank, kazançlarımızı adresimize çek olarak gönderiyor. Türkiye için böyle bir sorun mevcut… Fakat bu durumdan kurtulmanı sağlayacak çok önemli bir sır vereceğim.

Payoneer ödeme sistemini kullanarak Clickbank kazançlarını Türkiye’deki banka ATM’lerinden doğrudan çekmen mümkün. Payoneer üzerinden kazançlarımızı nasıl çekebileceğimizi aşağıdaki videoda anlattım. Lütfen bu videoyu izle!

 

 

“Clickbank Para Kazanma Rehberi” yazımızda anlatmak istediğimiz daha birçok önemli bilgi var. Fakat bu yazı çok uzun olduğu için başka bir yazıyla konumuza devam etmeyi uygun gördük. Serinin devamı olan “İleri Seviye Clickbank Para Kazanma Teknikleri” yazımızı BURADAN okuyabilirsin.

Bu önemli bilgileri sevdiğin arkadaşlarınla da paylaşmak istiyorsan aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanabilirsin…

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

 
Affiliate marketing (satış ortaklığı) online kazanç modeli hakkında çok önemli bilgiler verdiğim, 4 bölümden oluşan özel bir ücretsiz video serisi hazırladım.

Bu özel video serisine kaydolduğunda, affiliate marketing kazanç modelini uygulamaya başlamak için ihtiyacın olan en özel bilgileri öğrenmiş olacaksın.

Kendi online işini kurmaya başlamak için atman gereken ilk adım bu videoları izlemek…

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!