E-Mail Marketing Neden Yapılır?

 

E-Mail marketing (eposta pazarlaması) stratejisi online satış yapan hemen herkes tarafından etkili bir şekilde kullanılıyor. E-Mail pazarlamasının yapılmasındaki en önemli neden web sitemizi ziyaret eden kullanıcılara tekrardan ulaşabilme fırsatı yakalamak ve onları adım adım satın alma sürecine doğru yaklaştırmak.

Buradaki mantığı hızlı bir şekilde açıklamak istiyorum:

Bir ziyaretçi blogumuza girdiğimiz içerikler (SEO) veya Adwords, Facebook reklamları sayesinde web sitemizi ziyaret eder. Sitemizde satışını yaptığımız ürünü ilk anda satın alma ihtimali sadece %2’dir. Bu psikolojik bir gerçektir. İnsanlar, satışını yaptığımız ürünü ilk gördüğü anda genellikle satın almaya hazır olmaz. Ve ikna edilmeye ihtiyaç duyar. İşte, e-mail marketing bizim bu ikna sürecini başarıyla yürütmemize imkan sağlıyor.

Konuyu biraz daha anlaşılır hale getirelim:

Diyelim ki, e-kitap satışı yaptığımız online satış sayfamıza günde 100 ziyaretçi geliyor. Bunların 2 tanesi ürünü ilk görüşte satın alıyor. Fakat geriye kalan 98 kişi ürünümüzü satın almaya ikna olmayıp sayfayı belki de bir daha geri dönmemek üzere terk ediyor. Bu kişilerin birçoğunun sitemizi terk etmesinin nedeni ürünümüzle ilgilenmemesi değil… Sadece o anda satın almaya hazır olmaması!

Ziyaretçi bizden; bilgi dolu içerikler, ilgisini çekecek mesajlar göndererek, indirim kuponları ve kampanyalar oluşturarak zamanla onu ikna etmemizi istiyor. Müşteri adaylarının satın alma işlemini gerçekleştirmek için sadece hazır olmaya ihtiyacı var!

Tüm bunları yapabilmek için müşteri adaylarının bir iletişim bilgisine ihtiyacımız var. Müşterinin bizimle paylaşmaktan çekinmeyeceği en basit iletişim adresi nedir? Tabi ki e-posta adresi… Gelen müşterilerden cep telefonu numaralarını istediğimiz zaman büyük ihtimalle birçoğu bu bilgiyi bizimle paylaşmayacaktır.

Fakat e-mail adresi bilgisi oldukça zararsızdır. Ve müşteri için bu bilgiyi vermek cep telefonu numarasına göre çok daha kolaydır. Bu nedenle e-mail adresi bilgisini almak bizim için hem bu kadar kolay hem de bu kadar etkilidir.

Sonuçta e-posta yoluyla da olsa müşteriyle iletişim kurma fırsatımız oluyor. Bu bizim için çok çok değerli…

Neden e-mail marketing yapıldığını öğrendiğimize göre artık bu stratejinin nasıl uygulandığını anlatmaya başlayabiliriz.

 

Adım Adım E-Mail Marketing Nasıl Yapılır Anlatıyorum!

 

Adım 1: Landing Page Oluşturmak!

 

E-mail marketing yapabilmek için ilk olarak bir e-mail kayıt sayfasına ihtiyacımız var. Ürün satışı yaptığımız siteyi ziyaret eden kullanıcıyı e-posta bilgisini bırakabileceği sayfaya yönlendirerek bu bilgiyi bizimle paylaşmasını sağlayacağız. Bu e-mail kayıt sayfasını hazırlamak için kullanabileceğimiz pratik yazılımlar mevcuttur.

Bu sayede, Landing page ismini verdiğimiz e-mail kayıt sayfasını “Sürükle – Bırak” yöntemiyle 5 dakika içerisinde oluşturabiliriz.

Landing page oluşturmak için kullanabileceğimiz yazılımlar:

Ben Odaklı Trafik sitesinde paylaşılan ücretsiz video serisi için Leadpages yazılımını tercih ediyorum. İşleri oldukça kolay bir hale getiriyor. Buradan Leadpages ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kendi sitemde hazırlamış olduğum e-mail kayıt sayfasını da buradan inceleyebilirsiniz.

Online satış sitemizi ziyaret eden kullanıcıların e-mail adreslerini toplamak istiyorsak şu gizli bilgiyi bilmek bizim için önemli:

 

Ücretsiz bir hediye vermek insanların e-mail adresi bilgisini verme ihtimalini en az 5 kat arttırır.

 

Bu nedenle ziyaretçilere e-mail adresi bilgilerini vermenin karşılığında ücretsiz bir e-kitapçık veya bir video serisi hediye edeceğiz. Bu şekilde ücretsiz bir kaynak sunduğumuzda ziyaretçilerin e-mail adresi bilgisini bırakma ihtimalleri en az 5 kat artacak.

Ücretsiz e-kitapçık hediyesi verdiğimiz bu e-mail kayıt sayfasının nasıl hazırlandığını öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

 

Landing page oluşturmanın dışında web sitemizde bir Pop-up göstererek de e-mail adresi bilgisini talep edebiliriz.

Pop-up örneği:

Pop-up stratejisini uygularken dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta vardır. Pop-up oluşturma amacımızı belirlemek…

Diyelim ki, amacımız mümkün olduğunca fazla sayıda kullanıcının e-mail adresini toplamak. O zaman Pop-up’ımızı ziyaretçinin blogumuza ilk geldiği anda açılacak şekilde ayarlayabiliriz.

Veya amacımız web sitemizden çıkış yapmak üzere olan ve belki de bir daha geri dönmeyecek kullanıcıların e-posta adreslerini almak olabilir. O zaman Pop-up aracımızı ziyaretçi sayfayı kapatmak üzere imleci hareket ettirdiği anda açılacak şekilde ayarlayabiliriz.

Bunların dışında web sitemizdeki satış dönüşüm oranlarını arttırmak için de Pop-up aracından faydalanabiliriz. Mesela web sitemizi 2 defadan daha fazla ziyaret eden kişilere %10 indirim kuponu veren bir Pop-up oluşturabiliriz. Bu şekilde satışını yaptığımız ürünü pahalı bulan müşteri adaylarını daha kolay ikna edebiliriz.

Buradan Pop-up aracının hangi şekillerde kullanıldığını daha detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz Pop-up araçlarının listesi:

Bunların arasında fiyatı en uygun olan Ninja Popups wordpress eklentisidir. Tek seferlik 26$ ödeyerek bu aracı kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Adım 2: E-Mail Otomasyon Programı Kullanmak!

 

Bir e-mail kayıt sayfası oluşturduğumuzda veya Pop-up aracını kullandığımızda bir e-mail otomasyon yazılımı kullanmak bizim için kaçınılmazdır. Çünkü kullanıcıların bıraktığı e-mail adresi bilgilerinin bir yazılım üzerinde depolanması gerekir. Otomasyon programı sayesinde e-mail adreslerini topladığımız kişilere, özel mail bütenleri ve otomatik olarak e-mail serileri gönderebiliriz.

  • Kullanıcı e-mail listemize kaydolduktan 3 dakika sonra 1. MAİL gönderilsin,
  • 10 dakika sonra ÜCRETSİZ E-KİTAPÇIK HEDİYESİ gönderilsin,
  • 1 gün sonra 2. MAİL gönderilsin,
  • 1 hafta sonra 3. MAİL gönderilsin,
  • Eğer ürün satış sayfasını 4 defadan fazla ziyaret ederse İNDİRİM KUPONU maili gönderilsin,
  • 60 gün boyunca hiçbir e-maili açmaz ve web sitemizle de etkileşimde bulunmazsa listemizden otomatik olarak çıkarılsın,
  • Eğer X sayfasını ziyaret ederse MÜŞTERİ YORUMLARI ile ilgili bir e-mail gönderilsin,
  • Eğer Y sayfasını ziyaret ederse İNDİRİM KUPONU maili gönderilsin,
  • Ürünü sepete ekler fakat satın almadan sitemizi terk ederse SEPET TERK e-mail serisi gönderilsin,

Gibi otomatik işleyen stratejiler kurgulayarak bütün online satış sürecini otomatiğe bağlayabiliriz. E-mail otomasyon programı kullanmak e-mail marketing yapmak için MECBURİDİR!

Kullanabileceğimiz e-mail otomasyon programları:

Bu e-mail otomasyon programlarından birine kaydolduktan sonra ilk yapmamız gereken, e-mail kayıt sayfamıza bu otomasyon programı entegre etmektir. Bu şekilde entegrasyon yaptığımızda kullanıcı e-mail adresi bilgisini girdikten sonra, bu bilgi otomasyon programının veri tabanına kaydedilir. Ve bu kişi için hazırlamış olduğumuz otomasyon stratejileri uygulanmaya başlar.

Üstelik bütün bu süreç otomatik bir şekilde işler ve elle herhangi bir müdahalede bulunmamıza gerek kalmaz. Kullanıcı e-mail adresi bilgisini verir ve ücretsiz e-kitapçık hediyesi otomatik olarak teslim edilir.

E-mail marketing yapmak için bu yazıda anlattığımız bilgileri uygulamanız yeterlidir. İster affiliate marketing, ister e-kitap ve videolu eğitim satışı, ister fiziksel ürün satışı yapıyor olun… E-mail marketing online satışlarınızı arttırmak için uygulayabileceğiniz en etkili stratejilerden biridir. Bu stratejiyi mutlaka uygulayın!

Eğer beğendiyseniz, lütfen aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak yazımızı sevdiklerinizle de paylaşmayı unutmayın!

 

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing (satış ortaklığı) online kazanç modeli hakkında çok önemli bilgiler verdiğim, 4 bölümden oluşan özel bir ücretsiz video serisi hazırladım.

Bu özel video serisine kaydolduğunda, affiliate marketing kazanç modelini uygulamaya başlamak için ihtiyacın olan en özel bilgileri öğrenmiş olacaksın.

Kendi online işini kurmaya başlamak için atman gereken ilk adım bu videoları izlemek…

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!