Online Satış Sürecinde Müşteri Psikolojisini Analiz Etmek

 

Müşteri Psikolojisini Analiz Etmek

 

Online satış konusunda başarılı olmak istiyorsan her açıdan mükemmel bir altyapı kurman gereklidir. Müşterinin ürünü satın alırken izleyeceği süreç kurgulanmalı ve satın alma sürecinde yaşadığı psikoloji göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir satış altyapısı kurarken her zaman kendini müşterinin yerine koymalısın. 

Siteni tasarlarken şu sorulara her zaman kulak vermelisin:

  • Sen müşteri olsaydın karşında nasıl bir web sitesi görmek isterdin?
  • Satın alma işlemini gerçekleştirmek için karşına çıkan web sitesinden ne gibi beklentilerin olurdu?
  • Müşteri olsaydın ürünün sitesinin tasarımının nasıl olmasını isterdin?
  • Ne olsaydı karşındaki ürüne güvenirdin?
  • Ürün sahibi sana ne gibi bilgiler verseydi ürünü daha kolay satın alırdın?
  • Ürünün satış sitesinde ne tarz bilgiler olsa daha kolay güvenirdin?
  • Satın alma konusunda nasıl ikna olurdun?

Hedef kitlendeki müşterilerin yerine kendini ne kadar koyarsan, onların psikolojisini ne kadar anlamaya çalışırsan ileride o kadar fazla satış yapar, o kadar fazla para kazanırsın.

 

 

Müşteriye Nasıl Satış Yapılır?

 

Ürün konusunda bir seçim yaptın ve satmak istediğin ürünü kesinleştirdin. Ürünün de hazır olduğuna göre bir an önce web siteni kurarak satış yapmaya ve para kazanmaya başlamak istiyorsun.

“Hocam bir an önce bana satış sitemi nasıl kurabileceğimi öğret!” Diye sabırsızlanıyorsun. Çünkü sana göre tek ihtiyacın olan online satış yapabileceğin bir web sitesi kurmak…

Kuracağın satış sistemi kafanda hazır:

“Bir web sitem olsun. Siteye ziyaretçi gelsin. Ürünü beğenirse alsın, beğenmezse almasın. Alacağı varsa zaten alır, fazla kasmaya gerek yok!”

Evet, kafanda kurguladığın bu satış sistemine çok dikkat etmeni istiyorum. Çünkü bu modelde yeni gelen bir müşteriye doğrudan ürün satışı yapmaya çalışarak hata yapıyorsun!

 

 

Tabi ki ürününü görür görmez satın alacak kişiler de olacak. Bu kişilere doğrudan satış yöntemini uygulayarak da satış yapabilirsin. Ama gelen ziyaretçilerin büyük bir bölümü ürününe hemen güvenmeyecek ve hemen almak istemeyecek.

Peki, ürününü hemen satın almadılar diye onlardan vaz mı geçeceksin? Onlar senin için birer potansiyel müşteri. Bu kadar kolay vazgeçemezsin. Bu kişilere güven vermen ve onları aşama aşama satın almaya ikna etmen gerekiyor.

Bu kişilerin ilk anda ürününü satın almaması ürününle ilgilenmedikleri anlamına gelmez. İlgileniyorlar ki senin sitende vakit geçiriyorlar. Sadece ikna edilmeye ihtiyaçları var. Ve senin görevin de onları ikna etmek…

Doğrudan satış yöntemi, satış oranlarını düşürür. Dolayısıyla etkili stratejiler uygulayarak kazanabileceğinden daha az para kazanmana neden olur.

Bunu yapmak yerine;

Müşteriye, sattığın ürünleri tanıma fırsatı versen… Ona zaman tanısan, ürünlerine güvenmesini sağlamak için onunla iletişim kursan satış yapman çok daha kolay olur. 1 satacağın yerde 5 satarsın…

Müşterinin psikolojisini iyi analiz et ve satış altyapını müşteri psikolojisi üzerine kur. Online satış sürecini tıpkı flört sürecine benzetiyorum. Bu süreci aşağıdaki infografikten inceleyebilirsin.

 

 

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing (satış ortaklığı) online kazanç modeli hakkında çok önemli bilgiler verdiğim, 4 bölümden oluşan özel bir ücretsiz video serisi hazırladım.

Bu özel video serisine kaydolduğunda, affiliate marketing kazanç modelini uygulamaya başlamak için ihtiyacın olan en özel bilgileri öğrenmiş olacaksın.

Kendi online işini kurmaya başlamak için atman gereken ilk adım bu videoları izlemek…

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!