Pasif Gelir İyi Gelir mi? – Pasif Gelir Kaynakları Yaratmak

 

Pasif gelir elde etmek eminim ki her internet girişimcisinin hayallerini süsler. Günlük işlerde aktif olarak çalıştığınız süre kadar para kazanırken pasif gelir modellerinde durum hiç de böyle değildir.

Normal bir işte günde kaç saat çalışıyorsanız bu zamanın karşılığı olarak size ödeme yapılır. 2 hafta işe gitmezseniz kimse size para ödemez ve üstelik işinizden de olursunuz.

Fakat pasif gelir modellerinde sıkı bir şekilde çalışarak online satış altyapınızı bir defa kurdunuz mu artık bu sistem otomatik olarak işler. Siz gece uykudayken veya tatildeyken bile satış yapmaya devam eder.

Şöyle düşünün;

Bazı ürünlerin satışını yapacaksınız ve bunun için bir online satış sitesi kuruyorsunuz. Bu siteye ürünlerinizi ekleyerek sonrasında bir ödeme altyapısı entegre ediyorsunuz.

Ürünlerin reklam çalışmalarını yaparak online satış sitenize trafik çekmeye başlıyorsunuz. Ve bu trafik düzenli olarak sitenize akmaya devam ettikçe siz de her gün düzenli olarak satış yapıyorsunuz.

Bu sistemi bir defa kurduğunuzda artık otomatik işler hale geliyor. Ve sizin sistemin işleyişine herhangi bir müdahalede bulunmanız gerekmiyor. Siz gece uykudayken de sistem aynı şekilde işlemeye devam ediyor. Ve 7-24 aktif olarak satış yapıyor.

Siz de günün 24 saati para kazanmış oluyorsunuz. Sanırım bu örnek üzerinden pasif gelir kavramının ne anlama geldiğini anladınız. Siz de pasif gelir elde edeceğiniz bir online işe sahip olmak istemez misiniz?

Eğer cevabınız EVET ise pasif gelir elde edebileceğiniz iş modellerini öğrenmeye başlayalım.

 

Pasif Gelir Elde Etmek İçin Uygulayabileceğiniz 7 İş Modeli

 

#1 Kendi İşinizi Online Platforma Taşımak

 

Hangi sektörde çalışıyor olursanız olun;

 • Nakliyat
 • Temizlik
 • Servis Şoförlüğü
 • Gıda Satışı
 • Video Montaj
 • Grafik Tasarım
 • Mobil Uygulama & Yazılım
 • Hemşirelik
 • Doktorluk
 • Güzellik Uzmanı
 • Kuaför
 • Avukat
 • Özel Koruma
 • Giyim
 • Editörlük
 • Öğretmenlik
 • Moda Tasarım
 • El İşi Ürünleri
 • Günlük Ev Kiralama

Kısacası aklınıza gelebilecek hangi sektörde çalışıyor olursanız olun işinizi online platforma taşımanız mümkün… Yaptığınız işle ile ilgili bir online satış sitesi kurduktan ve ödeme altyapısı entegre ettikten sonra işinizi kolayca internet üzerinden yürütebilirsiniz.

Diyelim ki;

Özel ders vermek isteyen bir öğretmensiniz. Fakat kendinize öğrenci bulup iş yapmakta zorlanıyorsunuz. Hemen kendinize hizmetlerinizi satabileceğiniz bir online satış sitesi kurup internet üzerinden öğrenci bulmaya ve hizmetinizin ödemesini internet üzerinden almaya başlayabilirsiniz.

İnsanlar ücretin tamamını ödemek istemezse o zaman ön kayıt parasını internet üzerinden tahsil edersiniz. Ve müşterinin geleceğini de kesinleştirmiş olursunuz. Telefonda size “Özel ders almak istiyorum.” Diyen birçok kişi sonrasında gelmekten vazgeçebilir.

Fakat ön kayıt parasını yatıran bir müşterinin gelmekten vazgeçmesi çok zordur. Artık onu öğrenci olarak kayıt etmişsinizdir. İnternetin bu avantajlarından faydalanın.

Bu şekilde bir sistem kurduğunuzda siz gece uyurken bile öğrenci kayıtları gelecek. Ve sabah uyandığınızda gece ne kadar para kazandığınızı hesaplayacaksınız.

 

#2 Freelancer Sitelerinde Hizmet Ürününüzü Satmak

 

Freelancer olarak çalışan ve internet üzerinden aldığı işler sayesinde hayatını idame ettiren insanlar var. Veya bu şekilde ek gelir elde eden… Eğer sizin mesleğiniz de internet üzerinden freelancer olarak çalışmaya uygunsa bunu bir düşünün derim.

İnternetten para kazanmak için çok etkili bir iş modelidir. Bu şekilde çalıştığınız saat başına veya bitirdiğiniz iş başına güzel paralar kazanabilirsiniz. Eğer İngilizce bilginiz orta veya ileri seviyedeyse, yurtdışındaki freelancer siteleriyle çalışabilir ve dolar bazında kazanç elde edebilirsiniz.

Şimdi hangi sitelerde freelance iş ilanları bulabileceğinizi sizinle paylaşacağım. Hem Türkiye pazarında hem yurtdışı pazarında…

Türkiye’deki Freelancer Siteleri:

Yurtdışındaki Freelancer Siteleri:

Bu firmaların web sitelerinde kendi mesleğinizle ilgili hizmet ürünlerini yayınlayabilirsiniz. Sizinle çalışmak isteyen kişiler çalıştığınız firmanın ödeme altyapısını kullanarak ödemesini yapacak ve firma bunun karşılığında sizden belli bir miktar komisyon alacak.

Geriye kalan parayı da sizin hesabınıza aktaracak. Sistemin çalışma mantığı bu kadar basit…

 

#3 Ürün Tedarik Ederek (Stoklu) Online Satış Yapmak

 

Eminönü, Karaköy, Beyazıt, Mahmutbey gibi birçok toptancı bulabileceğiniz yerlerden satışını yapmayı düşündüğünüz ürünleri tedarik edebilirsiniz. Bunun yanında internet üzerinden de toptan ürün satışı hizmeti veren firmalar mevcut:

Bu firmaları inceleyerek online olarak satışını yapmak istediğiniz ürünleri uygun fiyatlara tedarik edebilirsiniz. Bu sitelerdeki toptancılarla iletişime geçerek pazarlık yapabilirsiniz.

Ürün tedarik ettikten sonra yapmanız gereken WordPress altyapısıyla bir web sitesi kurduktan sonra bir e-ticaret teması yüklemek. Ve sonrasında Woocommerce eklentisini kullanarak web sitenizi bir online alışveriş sitesine dönüştürmek.

 

#4 Stoksuz Satış (Dropshipping) Yapmak

 

Dropshipping dünya üzerinde online girişimciler tarafından uygulanan önemli kazanç modellerinden biri… Ürün tedarik etmenize gerek kalmadan her türlü fiziksel ürünün satışını yapabileceğiniz bu kazanç modeli şu şekilde işliyor:

Tedarikçide mevcut olan ürünler için bir online mağaza açarsınız. Sonrasında ürünleri sitenizde listeleyip internet üzerinden ürünlerin tanıtıldığı sayfalara trafik çekersiniz. Birisi gelip size ödeme yaparak ürünün siparişini verir.

Siz de müşteri bilgileriyle tedarikçi firma üzerinden bir sipariş oluşturursunuz. Ve tedarikçi firmanın ürünü müşteriye kargolamasını sağlarsınız. Siz ürünü 120 TL’ye satarsınız, tedarikçiye 85 TL ödeme yaparsınız.

Aradaki 35 TL cebinize kar olarak kalır. İnfografik üzerinden inceleyecek olursak;

 

 

Dropshipping kazanç modelini uygulayabileceğiniz farklı pazar yerleri mevcuttur.

Hangi platformlarda Dropshipping yapabilirsiniz?

Bunlar en popüler olanları… Sadece bu platformlarda dropshipping yapmak zorunda değilsiniz. Burada bir limit yok. İstediğiniz her türlü tedarikçiyle anlaşarak dropshipping yapabilirsiniz. Hangi tedarikçilerle çalışacağınız tamamen size kalmış…

 

#5 Amazon FBA Yapmak

 

FBA, Çin’den ucuza tedarik ettiğiniz veya Türkiye’den gönderdiğiniz ürünleri Amazon üzerinde satmanızı sağlayan özel Amazon hizmetidir. Tedarik ettiğiniz ürünleri Amazon depolarına gönderirsiniz.

Açmış olduğunuz Amazon satıcı hesabınızda ürünlerin açıklama bilgilerini girerek ürünleri listelemeye başlarsınız. Ve bu noktadan sonra ürünleriniz Amazon Prime hizmeti altında satılmaya başlar.

Prime: Kargo süresinin 3-7 gün yerine 1-2 güne düşmesini sağlayan Amazon’un müşterilerine sunduğu özel hizmet.

Ürünlerinizi Amazon depolarına gönderdikten sonra bu ürünler artık Amazon markası altında satılmaya başlar. Yani sizler bu noktadan sonra Amazon markasının birer temsilcisisiniz. Ve müşterilerin ihtiyaçlarına, sorularına hızlı bir şekilde çözüm bulmakla yükümlüsünüz.

Aynı şekilde ürünlerinizin kalitesiyle de müşterileri memnun etmek zorundasınız. Şunu unutmayın ki Amazon’un dünyanın bir numaralı e-ticaret sitesi olmasının temel nedeni müşterilerine verdiği değer.

Müşterileri üzerseniz, Amazon da sizi üzer. Ve Amazon satıcı hesabınızı kapatır. Müşterileri memnuniyetini birinci planda tutacak şekilde çalışmalarınızı yaparsanız kurduğunuz online iş uzun soluklu olur. Aksi takdirde Amazon maceranız daha yolun başındayken sona erer.

Türkiye’den FBA yapan bir kullanıcı şunlarla uğraşmak zorunda kalmaz:

 • Ürünlerin Bekletileceği Bir Depo Tutmak
 • Ödeme Altyapısı
 • Paketleme İşlemi
 • Kargo
 • Marka Güvenilirliği (Amazon markasını kullanırsınız…)
 • Sipariş Takip Yazılımı
 • Kazanç Hesaplaması

Gibi size yük olacak birçok şeyi Amazon firması satıcılarına sunar. Ve siz de bunun karşılığında Amazon’a belli bir miktar ücret ödersiniz. Fakat Amazon’un verdiği bu hizmetlerin karşılığında sizin ödediğiniz ücretler devede kulaktır.

Özellikle Türkiye’de esnaf olarak hali hazırda satış yapan kişiler için Amazon velinimettir. Fakat aynı zamanda rekabetin hat safhada olduğu bir pazardır. Bu pazara girdiğinizde dünyanın dört bir yanındaki satıcılarla rekabet etmek zorunda kalırsınız.

O nedenle bu pazar herkese göre değildir…

Amazon’da kendi ürünlerinizin satışını yapmak istiyorsanız BURADAN Amazon satıcı hesabınızı oluşturabilirsiniz.

 

#6 Etsy Üzerinden El Yapımı Ürünler Satmak

 

El yapımı ve hediyelik ürünler ağırlıklı olmak üzere giyim, aksesuar, sanat, parti, ev dekorasyon ve oyuncak gibi pek çok farklı kategoride ürün satabileceğiniz e-ticaret platformudur.

Bu sitede satılan ürünlerin ortak özelliği, her yerde bulamayacağınız türden ürünler olmasıdır. Amerika pazarında özellikle el yapımı ürünlere fazlasıyla talep vardır. Bu kategoride ürün satışı yapmayı düşünebilirsiniz.

Eğer Türkiye’de bu tür ürünlerin satışını yapıyorsanız veya bir online girişimci olarak bu kategorilerde ürün tedarik edip Amerika pazarında satmak istiyorsanız Etsy e-ticaret sitesine göz atmanızı tavsiye ederim.

Etsy üzerinde çokça satılan örnek ürünler:

 

 

Etsy platformunda satış yapmaya başlayabilmek için bir satıcı hesabı oluşturmanız gerekiyor. BURADAN satıcı hesabınızı oluşturabilirsiniz.

 

#7 Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Yapmak

 

İnternet üzerinden pasif gelir elde etmek isteyen bir online girişimciyseniz işe Affiliate Marketing kazanç modeli ile başlamanızı tavsiye ederim. E-ticaret işini ev hanımlarının bile uygulayabileceği kadar basit seviyeye getiren bu kazanç modeli ile güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Affiliate marketing nedir?

Ürün sahibi olmanıza gerek kalmadan başkalarının ürünlerinin satışını yaptığınız ve aracı olduğunuz satış başına komisyon kazandığınız iş modeline affiliate marketing denir.

Siz sadece seçmiş olduğunuz ürünleri satın alacak müşterileri bulursunuz ve ürünün satış sitesine yönlendirirsiniz. Göreviniz sadece müşteriyi bulup satış sitesine yönlendirmektir.

Geriye kalan hiçbir işe karışmazsınız. Siz sadece aracı olduğunuz satış başına komisyon alırsınız. Affiliate marketing bir reklamcılık modeli olduğu için siz sadece reklam ve müşteri bulma işiyle uğraşırsınız.

Affiliate kazanç sisteminin nasıl işlediğini anlamak için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz:

 

 

Affiliate marketing kazanç modeli bir yazılım üzerinden işlemektedir. Yazılımın size vermiş olduğu özel affiliate linkleri kullanarak ürünlerin satış sitelerine müşteri yönlendirir, yönlendirdiğiniz kişi ürünü satın aldığında komisyon kazanırsınız.

Komisyon oranları fiziksel ürünlerde %5-15, e-kitap ve videolu eğitim gibi dijital ürünlerde ise %20-%75 oranındadır. Affiliate marketing kazanç modeli o kadar etkilidir ki Amazon, Ebay, Aliexpress gibi dünyanın önde gelen e-ticaret siteleri kullanıcılarına bu modeli sunmaktadır.

Dijital ürünlerde ise Udemy, Clickbank gibi firmalar affiliate marketing sektöründe başı çekmektedir. Özellikle Clickbank komisyon oranları ortalama %75 seviyesindedir.

Affiliate marketing kazanç modeli hakkında daha fazla bilgi almak için BURADAN hazırlamış olduğumuz ücretsiz video serisine kaydolabilirsiniz.

Bu kazanç modeliyle ilgili hazırlamış olduğumuz çok etkili bir e-kurs var. Kursla ilgili detaylı bilgi almak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Eğer yazımızı beğendiyseniz sevdiklerinizle paylaşmak için aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz. Ve pasif gelir konusunda blogumuzda paylaştığımız diğer içerikleri okuyabilirsiniz. Görüşmek üzere…

 

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing (satış ortaklığı) online kazanç modeli hakkında çok önemli bilgiler verdiğim, 4 bölümden oluşan özel bir ücretsiz video serisi hazırladım.

Bu özel video serisine kaydolduğunda, affiliate marketing kazanç modelini uygulamaya başlamak için ihtiyacın olan en özel bilgileri öğrenmiş olacaksın.

Kendi online işini kurmaya başlamak için atman gereken ilk adım bu videoları izlemek…

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!