Udemy Online Eğitim Sitesinde Satış Ortaklığı Yaparak Ayda En Az 3000 TL Para Kazanın!

 

Kurucuları arasında Türklerin de yer aldığı udemy.com sitesi dünya üzerindeki en büyük online eğitim platformudur. 2015 yılında 65 milyon (Detay) ve 2016 yılında da 60 milyon (Detay) yatırım alarak gücüne güç katan bu online eğitim sitesi kullanıcılarını farklı online kazanç seçenekleri sunmaktadır.

 

İlk seçenek: Videolu Eğitim Hazırlamak

 

Bir konu hakkındaki bilgi birikiminizi bir online kursa dönüştürerek bu kursu Udemy sitesi üzerinde satmaktır. Kursunuzu satın almak isteyen kişiler Udemy ödeme altyapısı üzerinden online ödeme yapar ve kursa erişim hakkına sahip olur.

Udemy, online kurs hazırlamak isteyen eğitmenlere çok önemli kolaylıklar sağlar. Ödeme altyapısı, satış sayfası, kurs videolarının yükleneceği hosting, tüm kurs içeriğinin görüntülenebildiği öğrenci paneli gibi birçok önemli ihtiyacı eğitmenlerine sunar. Bunun karşılığında da eğitmenlerden satış başına komisyon alır.

Eğer bir satışı Udemy, kendi sahip olduğu site trafiği ve reklam tanıtımları aracılığıyla yaptıysa %50 oranında komisyon alır. 

Bir satışa Udemy hiçbir şekilde aracı olmadıysa ve bu satış tamamen eğitmenin reklam kampanyaları sayesinde gerçekleştiyse o zaman sadece %3 oranında komisyon talep eder.

Udemy sitesi üzerinden değil de mobil uygulaması üzerinden gerçekleşen satışlardansa %30 oranında komisyon alır.

Udemy sitesi payını aldıktan sonra geriye kalan tüm meblağ eğitmenin kazanç hesabına aktarılır. Ve Paypal, Payoneer gibi aracı bir ödeme platformuyla eğitmenin banka hesabına aktarılır. (Paranın Türkiye’deki banka hesabına aktarılmasını isteyen eğitmenler Payoneer ödeme sistemini kullanılır.)

 

İkinci seçenek: Satış Ortaklığı Yapmak

 

Udemy online eğitim sitesinin kullanıcılarına sunduğu ikinci kazanç modeliyse SATIŞ ORTAKLIĞI… Bu kazanç modelini kısaca şu şekilde tanımlıyoruz:

Ürün sahiplerinin hazırlamış olduğu ürünlerin tanıtımını yaparak bu ürünlerin satılmasına aracı olmak ve aracı olduğumuz satış başına komisyon kazanmak. Bunu bir reklamcılık modeli olarak düşünebilirsiniz. Udemy sitesi, satış ortaklarına (tanıtımcılar) satış başına reklam ücreti ödüyor. Normalde Udemy Facebook reklamı verdiğinde reklam modeli nasıl işleyecekti?

Udemy’nin vermiş olduğu reklam için Facebook, tıklama başına bir ücret belirleyecekti. Ve bu ücreti tıklama başına talep edecekti. Fakat bu ücretin belirlenmesinde, yapılan reklam sayesinde ürünün satılıp satılmamasının hiçbir önemi yok. Facebook aldığı paraya bakar, ürünün verilen reklam sonucunda satılıp satılmamasıyla ilgilenmez. Yani bu reklam türünde bütün riski Udemy kendi üzerine alır.

Fakat satış ortakları ürünlerin tanıtımını yaptığında, Udemy sitesi tanıtımcılarına yapılan satış başına komisyon öder. Ve böylece reklam verirken hiçbir riske girmemiş olur. Satış ortakları da bu reklamcılık modeliyle ürün sahibi olmadan, pratik bir şekilde internet üzerinden para kazanma imkanı bulur.

Mantık bu kadar basittir!

 

Udemy’de Eğitime Hazırlamak Yerine Neden Satış Ortaklığı Yapmalıyım?

 

Eğer;

 • Online eğitim hazırlamakla uğraşmak istemiyorsanız,
 • Bir eğitim hazırlamanın çok vaktinizi alacağını düşünüyorsanız,
 • Herhangi bir konuda bilgi birikimine sahip olduğunuza inanmıyorsanız,
 • Kurs içeriği hazırlamaya üşeniyorsanız,
 • Kendi yüzünüzü ve sesinizi kurs anlatımlarında açık etmek istemiyorsanız,
 • Vaktinizi online eğitim hazırlamak yerine online pazarlama üzerine harcamak istiyorsanız,
 • Ekran yüzü olmak yerine arka planda kalmak istiyorsanız,
 • Online marketing becerilerinize güveniyorsanız,
 • Kursu satın alan kişilerle iletişim kurmak zorunda olmak istemiyorsanız,
 • Tüm sorumluluklardan kurtulup sadece komisyon usulü çalışmak istiyorsanız,
 • Ve en önemlisi, kendi hazırlayacağınız tek bir ürün yerine 1000’lerce farklı ürünün satışını yapabilmeyi tercih ediyorsanız,

Satış ortaklığı kazanç modelini uygulamak sizin için en uygun seçenek olacaktır. Hangi model üzerinden para kazanacağınız tamamen tercih meselesidir. Kimisi ekrana çıkıp kendi eğitimlerini satarak para kazanmak ister, kimisi ekran arkasında kalıp sadece başkalarının ürünlerini satmaktan hoşlanır. Kimisi bu iki online kazanç modelini de uygular. Burada tercih tamamen size kalmış!

 

Udemy Sitesinde Satılan Online Eğitimlere Nasıl Satış Ortaklığı Yapılır?

 

1. Adım: Udemy Satış Ortaklığı Kaydınızı Yapın!

 

Udemy eğitim sitesinde eğitmenlerin hazırlamış olduğu online kursların satışını yaparak komisyon kazanmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken işlem sisteme kayıt olmaktır. Udemy satış ortaklığı kayıtları Rakuten Marketing firmasının Linkshare ağı üzerinden yapılmaktadır. BURADAN satış ortaklığı kayıt sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Udemy satış ortaklığı kayıt işleminin nasıl yapıldığını daha detaylı olarak öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 


Satış ortaklığı kayıt işlemini yaptıktan sonra ikinci adıma geçiyoruz…

 

2. Adım: Tanıtım Yapmak İçin Bir Ürün Seçin!

 

Udemy’de İngilizce dili ağırlıklı olmak üzere Almanca, İspanyolca gibi çok farklı dillerde kurslar mevcuttur. Tüm bunların yanında bizi esas ilgilendiren kategoriyse, Türkçe dilinde verilen kurslardır. 1-2 yıl öncesine kadar Udemy ülkemizde bu kadar popüler değildi ve Türkçe anlatıma sahip kurs sayısı çok azdı.

Şu andaysa en ünlü Youtuberlar (Ruhi Çenet, Afgan Rasulov, Enes Batur gibi…) bile Udemy üzerinden kurs satışı yapar oldu. Ve ciddi satış rakamlarına ulaştılar. Bu sayede Udemy sitesi üzerinden satış ortaklığı yapmak isteyenlere de önemli bir fırsat kapısı açılmış oldu.

Neden fırsat kapısı açıldı diyorum?

Satış ortaklığı kazanç modeliyle ilgilenen kişiler bilir ki, talep gören ve her gün düzenli olarak sıkça satılan ürünler üzerinden güzel kazançlar elde edilebilir. Ve bu işten para kazanmak isteyen kişiler ürün seçimini çok iyi yapmalıdır. Sıkça satan ürünlere satış ortaklığı yapmak elde edeceğimiz kazanç miktarını otomatik olarak arttıracaktır.

Pasta büyüdükçe, içinden kendimize alabileceğimiz pay oranı da artmaktadır.

Bu nedenle insanlar tarafından talep gören ürünlere çalışma yapmanız başarılı olma ihtimalinizi arttıracaktır. Udemy sitesinde hangi kursun ne sıklıkla satıldığını görebilir, bu ürünlerin arasından ilginizi çekenlere satış ortaklığı çalışmaları yapabilirsiniz.

Burada akıllara çok kilit bir soru geliyor… Bu ürünlere nasıl çalışma yapacağız?

 

3. Adım: Affiliate Link Alın ve Ürün Tanıtım Sayfası Hazırlayın!

 

Satış ortaklığı yaparak Udemy üzerinden para kazanmanın 3. aşamasında seçmiş olduğumuz ürüne özel bir satış ortaklığı linki talep edeceğiz. Ve bu linki yerleştirebileceğimiz bir tanıtım sayfası oluşturacağız. Bize verilecek bu özel satış ortaklığı linki sayesinde Udemy sistemi bizden gelen satışları algılayabilecek ve bizim yönlendirdiğimiz müşterilerin alışverişlerinden komisyon kazanacağız.

Udemy firmasının satış ortaklarına verdiği komisyon oranı %20’dir. 

Satış ortaklığı yaparak para kazanmak istiyorsak öncelikle kursu satın almak isteyecek müşterilere ulaşmamız gerekiyor. Bunun en etkili yollarından birisi de bir ürün tanıtım sayfası kurup bu sayfaya ziyaretçi trafiği çekmektir.

Neden ziyaretçileri doğrudan ürünün satış sitesine yönlendirmiyoruz?

Neden ilk olarak bir ürün tanıtım sayfasına çekiyoruz?

Bunun en önemli nedeni, bir ürünü online platformda satarken PRESELL stratejisinin satış oranlarını en az 10X arttırmasıdır. Buna ön satış da diyebiliriz… Bir müşteri ürünü satın almadan önce o ürünün konusuyla ilgili bilgi almak ve kendisine değer katılmasını ister. Web sitesine geldiğinde hemen “ÜRÜNÜ SATIN AL!” baskısıyla karşılaşmak istemez.

İlk olarak ürünün kendisine tanıtılmasını ve ürünün konusuyla ilgili bilgiler verilmesini bekler… İşter bu da PRESELL dediğimiz olaydır. Bir ürün tanıtım sayfası hazırlanır ve reklam kampanyalarıyla ya da arama motoru optimizasyonu çalışmalarıyla bu sayfaya ziyaretçi çekilir. Bu ziyaretçiler ilk olarak ürün tanıtım sayfasına gelir ve yavaş yavaş ısıtılarak ürünü satın almaya ikna edilir.

Sonrasında ziyaretçi ürünün satışının yapıldığı siteye satış ortaklığı linki üzerinden yönlendirilir. Ve zaten bizim tarafımızdan ikna edilmiş müşteri ürünü satın aldığında Udemy satışın bizden geldiğini algılar. Hesabımıza %20 oranında komisyon yazar. Bu şekilde 1-2 yıl içinde aylık +3000 TL kazançlara erişmeniz mümkün hale gelir.

Bunun için yapmanız gereken fiyatı 30 TL gibi oldukça uygun rakamlar olan Türkçe dilindeki kurslardan günde 15+ satış yapmaktır. Ve bu gerçekten zor değil!

Ürün tanıtım sayfası hazırlamak için kullanabileceğimiz farklı araçlar vardır:

Bu araçlardan size en cazip geleni kullanarak bir ürün tanıtım sayfası oluşturabilir, hızlı bir şekilde satış ortaklığı yapmaya başlayabilirsiniz. Leadpages Landing Page yazılımı ile bir ürün tanıtım sayfasının nasıl hazırlandığını ve Udemy satış ortaklığı linklerinin nasıl alındığını öğrenmek istiyorsanız lütfen aşağıdaki videoyu izleyin.

 

 

Bu videoyu izlediyseniz artık Leadpages ile bir ürün tanıtım sayfasının nasıl hazırlandığını biliyorsunuz demektir… 14 günlük deneme hakkınızı kullanarak hemen bir ürün tanıtım sayfası hazırlayıp satış ortaklığına başlayabilirsiniz. BURADAN Leadpages deneme sürümüne kaydolabilirsiniz.

 

4. Adım: Ürün Tanıtım Sayfasına Reklam Yoluyla Trafik Çekin!

 

Bir ürün tanıtım sayfasına trafik çekmenin en etkili yollarından birisi Google Arama Motoru Optimizasyonu yapmaktır. Fakat bu yöntem oldukça uzun soluklu çalışma gerektirdiği ve anlatması saatler alacağı için burada daha pratik bir yöntem anlatacağız. Bu trafik çekme yöntemini uygulayarak hazırlamış olduğunuz tanıtım sayfasına çok hızlı bir şekilde trafik çekmeye başlayabileceksiniz.

Ücretli reklam stratejisinde kullanabileceğimiz farklı kanallar vardır:

 • Facebook
 • İnstagram
 • Youtube
 • Google Adwords

Gibi farklı platformlar üzerinden ücretli reklam vermek mümkündür. Bizim şu anda anlatacağımız yöntem İnstagram Story (Hikaye) reklamıyla trafik çekmek olacak… Bunun için Facebook Business Manager aracını kullanarak bir İnstagram reklamı oluşturmamız gerekiyor. Bu reklamı oluştururken Başlık, Açıklama, Tanıtım Videosu gibi reklam materyallerine ihtiyacımız olacak.

Sonrasında reklamımızın yayınlanacağı hedef kitleyi belirleyeceğiz. Çünkü tanıtımını yaptığımız ürünle ilgilenme potansiyeli olmayan kişilere reklam göstererek paramızın boşa gitmesini istemeyiz, öyle değil mi?

Bu hedef kitlenin nasıl oluşturulduğunu da adım adım göstereceğiz. Tüm bunları öğrenmek ve ilk İnstagram Story reklamınızı oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

 

Bu videoyu izlediyseniz artık İnstagram reklamlarıyla ürün tanıtım sayfanıza trafik çekebiliyorsunuz demektir. Bundan sonra yapmanız gereken gelen ziyaretçi sayısını ve harcanan reklam maliyetlerini ölçmek. Tüm bu maliyetler sonucunda ne kadar para kazandığınıza bakmak. 1000-1500 TL harcadıktan sonra kar ediyorsanız aynı şekilde çalışma yapmaya devam edin.

Eğer reklam maliyetleri daha ağır basıyor, daha etkili bir stratejiye ihtiyaç duyuyorsanız o zaman Odaklı Trafik Sıfırdan İleri Seviyeye Affiliate Marketing Kursu sizin için iyi bir seçim olabilir. E-Kursu incelemek için tıklayabilirsiniz…

Bu içerikte vermiş olduğumuz bilgiler hoşunuza gittiyse aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz… Sevgi paylaştıkça çoğalır! Sağlıcakla kalın…

 

4 Bölümlük Ücretsiz Video Serisi

Affiliate marketing (satış ortaklığı) online kazanç modeli hakkında çok önemli bilgiler verdiğim, 4 bölümden oluşan özel bir ücretsiz video serisi hazırladım.

Bu özel video serisine kaydolduğunda, affiliate marketing kazanç modelini uygulamaya başlamak için ihtiyacın olan en özel bilgileri öğrenmiş olacaksın.

Kendi online işini kurmaya başlamak için atman gereken ilk adım bu videoları izlemek…

>>> Ücretsiz Video Serisine Hemen Kaydol!